Select Page

Vpn

Vpn Nedir?

VPNVpn, Virtual Private Network (Sanal Özer Ağ) teriminin kısaltmasıdır. En açık tabirle internet üzerinde kurulu bilgisayar grubundan oluşur. Bu özel ağ, misal yerel ağa fiziksel olarak erişimi olmayan, dışarıdan bir kişinin ağ kaynaklarına erişebilmesi için kullanılır. Ayrıca Vpn, güvenli olmayan bir ağa bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli bir hale getirmek için de kullanılır. Bunun dışında Vipn’ler, farklı konumlar üzerinden kullanılmasından dolayı ülkelerin getirdiği kısıtlamalardan etkilenmeyi önlerler. Vipn’lerle alınan ve gönderilen tüm verilerin şifrelenmesinden dolayı, hiç kimse yapılanı göremez.

Neden Yaygın Kullanılmıyor?

Kesintisiz ve kaliteli bir Vipn kullanabilmek için genellikle aylık bir ücret ödemek gerekiyor.Bağlantı başka bir biligisayar üzerinden yönlendirileceği için, çoğunlukla normal internet bağlantısı kadar hızlı olmaz. Ancak avantajlarının, dezavantajlarından fazla olduğu söylenebilir.

Vpn Kullanmanın Avantajları

  • Vpn, normal şartlarda bağlanılamayan bir ağa güvenle bağlanılmayı sağlar. 
  • İş veya okul ağına uzaktan ulaşabilmek için kullanılır.
  • Yasaklı sitelere girebilmek için kullanılır. Vipn sunucuları farklı konumlarda olduğundan ve verileri şifreleyip gönderdiğinden dolayı, engelli sitelere erişebilmeyi sağlar.
  • Torrent gibi yasa dışı veya yasal indirme yapabilmek için kullanılır. Bittorent’te güvenliği sağlamanın tek yoludur.
  • Güvenliği ve gizliliği artırmak için kullanılır. Tüm bağlantılar ve iletişimlerin dışarıdan birisinin görmesini engellemek için kullanılması gerekiyor. Misal oturulan bir mekanda ücretsiz ağa bağlanıldığında, Vipn sayesinde bağlanılan ağın zaaflarından etkilenilmiyor.
  • Ülkelere özgü hizmetlerden yararlanabilmek için kullanılır. Örneğin Netflix normal koşullarda ABD’ye özgü bir hizmet olduğu için Türkiye’den kullanılamıyor. Ama Vpn sayesinde erişebilmek mümkün.

Bahis Siteleri Bonusları