Select Page

Bitcoin

Bitcoin Nedir?

bitcoin2008 senesinde deneysel olarak başlatılan Bitcoin, herhangi bir resmi kuruluş veya merkez bankası gibi yerler ilişkisi olmayan, ancak diğer para birimleriyle alınıp satılabilen bir tür dijital para’dır. Bu parayla Dünya’nın herhangi bir yerinde bulunan herhangi birisine kolayca ödeme yapılabilir. Bitcoin, ağ üzerinde çalışan bir teknolojiye sahiptir. Bu nedenle merkezi bir kuruluşa ihtiyaç yoktur. Paranın oluşumu ve transferi kollektif olarak ağ üzerinde gerçekleşir. Ayrıca bu paranın oluşmasını sağlayan yazılımın adı da Bıtcoin’dir. Küresel piyasaların içerisinde, Euro ve Dolar’a alternatif olarak gösterilen Bitcoın’in kısaltması BTC, sembolü ise ฿’dir.

Neden Bitcoin?

  • Bitcoin herhangi bir kuruluşun onayına gerek kalmadan kolayca gönderilebilir.
  • Tasarımı gereği geri dönüşümü yoktur.
  • Hızlı ve harcanması kısa sürede gerçekleşir.
  • Diğer ödeme yöntemlerine göre daha az masraflıdır.
  • Herhangi bir banka, hükümet veya başka bir organizasyon bu parayı manipüle edemez. Bitcoin üzerinde olan kısıtlı enflasyon, kullanıcılara eşit olarak dağıtılır.
  • Günümüzde 100.000 insan tarafından kullanılıyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

bitcoin nasıl kullanılırBitcoin kullanabilmek için öncelikle bir cüzdan oluşturmak gerekiyor. Bu sanal cüzdan, bilgisayar veya telefondan  oluşturulabildiği gibi internette ki web servislerinden de oluşturulabiliyor. Kişi başına herhangi bir cüzdan sınırı yok. İstenildiği kadar cüzdan alınabiliyor. Üstelik cüzdan oluştururken kişisel bilgileri vermek gerekmiyor. Oluşturulan bu sanal cüzdan ile para alınabilir, para gönderilebilir hatta alışveriş bile yapılabilir.

Sizce bitcoinler kağıt Paranın Yerini Alabilir Mi?

Günümüzde birçok insan Bitcoini kağıt paranın geleceği olarak görüyor. Gelecek yıllarda kağıt paranın kullanımdan kalkıp, sanal veya dijital denilen paranın kullanımına başlanılacağını düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Fakat ben bunun için daha zaman olduğunu düşünüyorum. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bu paranın, şu an yaşadığımız dönem içerisinde kağıt paranın yerini alması pek mümkün görünmüyor. Buna rağmen ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğunu söylemek gerekiyor çünkü Dünya’da birçok ülkede bireysel olarak kullanıldığı gibi resmi olarakta devletler nezdinde itibar görmeye başladı. 

Bahis Siteleri Bonusları